Color

by Eduard Kouril


NGC 2244 RosettaKruh

Asi nejslavnějším objektem v souhvězdí Jednorožce je otevřená hvězdokupa s katalogovým označením NGC 2244,která je obklopena mlhovinou s názvem Roseta ( Růžice ). Nejjasnější části mlhoviny dostaly dokonce několik označení, a to NGC 2237,NGC 2238,NGC 2239 a NGC 2246. Mlhovina i hvězdokupa v její centrální části spolu vývojově souvisí. Stálice které mlhovinu osvětlují se z ní zrodily asi před 1 milionem roků. Svým intenzivním zářením vyfoukaly v mlhovině dutinu,kterou můžeme obdivovat zejména na fotografických záběrech. Nejjasnější stálice hvězdokupy,které jsou hlavními zdroji osvětlení mlhoviny,můžeme snadno pozorovat již malým triedrem. Jde o horké svítivé hvězdy spektrální třídy O a B. Triedrem spatříte dvě rovnoběžné řádky hvězd,které vám svým rozložením můžou připomenout miniaturní zmenšeninu souhvězdí Blíženců. Nejjasnější hvězda v NGC 2244 má oranžovou barvu ( obří hvězda spektrálního zařazení K0 ) a k hvězdokupě ve skutečnosti vůbec nepatří. Leží v podstatně menší vzdálenosti ( asi 10 krát blíže ) od Země a do NGC 2244 se nám pouze náhodou promítá. Má označení 12 Jednorožce a jasnost 5,9. magnitudy,můžete ji tedy na temné obloze spatřit již prostýma očima. Ostatní jasnější stálice jsou již řádnými členy hvězdokupy. Napočítáme zde asi 15 hvězd mezi 6. a 9. magnitudou a samozřejmě velké množství slabších. Stále se však bavíme pouze o „špičce ledovce",ve skutečnosti obsahuje tato hvězdná porodnice nejméně několik stovek mladých hvězd. Nejhmotnější stálice NGC 2244 však nečeká dlouhý život. Během několika milionů let explodují jako supernovy. I okolní mlhovina je v místech s temnou oblohou pozorovatelná již menšími světelnými dalekohledy. Nečekejte však nic výrazného. Jelikož je dosti rozlehlá ( průměr mlhoviny přesahuje na obloze 1,5 stupně ),použijte na její pozorování menší zvětšení. Velmi dobře může pomoci mlhovinový filtr. Nejsnadněji je viditelná část s označením NGC 2237,severozápadně od hvězdokupy. Centrální dutina má na obloze průměr asi 20 úhlových minut. Skutečná krása mlhoviny však vynikne až na fotografiích. Na nich skutečně připomíná rozkvetlou růži. Nevím jestli si toho někdo z vás všiml,ale na některých snímcích Roseta velmi věrně připomíná tvar lidské lebky. V mlhovině proces hvězdotvorby neustále pokračuje. Pozorujeme zde velké množství zárodků hvězd,takzvaných globulí. Vzdálenost Rosety příliš dobře neznáme,odhady se pohybují většinou okolo 5000 světelných roků. Pokud je tento údaj vzdálenosti blízký pravdě,pak je skutečně obří mlhovinou o průměru okolo 200 světelných roků.

Michal Kodriš

Údaje o snímku

Optický přístroj : modifikovaný Canon EOS 400d + Canon 90-300 Ohnisko 90mm.

Montáž : HEQ 5

Místo : Němčice u Boskovic

Datum a čas : Březen.2011

Popis a stručný postup zpracování : RGB - 22x10min, CLS Astronomic filtr. Kalibrace v Mraw, složení v Registaru a finalní úpravy v Adobe Photoshop CS5.

Detail Ngc2244 z jara 2012


Kruh

Ngc 2244 s mlhovinou Roseta přes SW80/600ED ohniskem 600mm. Na podzim se pokusím o mozaiku 6 polí, kde by měly vyniknout i okrajové části a blízké okolí této krásné mlhoviny.

Údaje o snímku

Optický přístroj : modifikovaný Canon EOS 400d + SW ED80/600 + TS 2 Flattener. Ohnisko 600mm.

Montáž : HEQ 5 + TV Guider (Martin Myslivec)

Místo : Němčice u Boskovic

Datum a čas : Březen.2012

Popis a stručný postup zpracování : RGB - 16x8min, H_alpha 25x15min, CLS Astronomic filtr. Kalibrace v Mraw, složení v Registaru a finalní úpravy v Adobe Photoshop CS5. Je to kombinace RGB a H_alpha snímku, kde byl červený kanál nahrazen H_alpha snímkem.